Samochody elektryczne – czy to już przeszłość?

Samochody elektryczne aktualnie są bardzo promowane ze względu na swoją ekologiczną stronę. Według wielu ludzi jest to przyszłość całej motoryzacji, ale czy napewno? Sprawdź to, czytając ten artykuł.

Samochody elektryczne – jak działają?

Działają one tak samo jak samochody posiadające spalinowy silnik. Różnicą między tymi dwiema technologią jest to, że samochody elektryczne do napędu wykorzystują energię elektryczną, czyli prąd. Mają one umieszczone silnik bądź silniki elektryczne, zestaw akumulatorów oraz sterownik, niekoniecznie stricte pod maską auta. Co najważniejsze i najciekawsze moment obrotowy samochodów elektrycznych jest od zerowej prędkości obrotowej, a więc auto jest zdecydowanie bardziej dynamiczne i nie trzeba stosować sprzęgła.

Samochody elektryczne – najważniejsze wady i zalety

Samochody elektryczne zyskują na popularności i uważane są za przyszłość motoryzacji, ponieważ posiadają niniejsze zalety, takie jak:

  • niska awaryjność – nieskomplikowana konstrukcja i brak komponentów, które najczęściej ulegają awarii w samochodach spalinowych,
  • cicha praca silnika – podczas jazdy kierowca ma większy komfort jazdy,
  • ekologiczny silnik – nie generuje spalin,
  • większe bezpieczeństwo – z powodu braku baku paliwa,
  • ustabilizowane koszty – cena energii elektrycznej nie zmienia się zbyt często, w przeciwieństwie do paliwa.

Choć samochody elektryczne mają tak ważne zalety dla środowiska, jak i dla kierowcy posiadają, również kilka wad, o których warto wiedzieć zanim się zdecyduje na taki rodzaj pojazdu. Jedną z pierwszych wad jest przede wszystkim ich ograniczony zasięg liczący od 150 km do 300 km oraz konieczność ładowania ich za pomocą gniazdka. Dochodzi do tego problem znalezienia jakiejkolwiek stacji ładowania na trasach, które bardzo często się zajęte przez innego kierowcę. Infrastruktura w Polsce jeśli chodzi o samochody elektryczne jest mało rozwinięta, a więc na ten moment jest to największym utrudnieniem w posiadaniu takiego auta. Ostatnim minusem to energia elektryczna pozyskiwana w dalszym ciągu z węgla, która powoduje dość dużą emisję do atmosfery.

Samochody elektryczne a samochody na wodór

Samochód na wodór to pojazd poruszający się na prąd, ale u nich energię elektryczną wytwarzają wodorowe ogniwa paliwowe, dzięki przemianie chemicznej tlenu oraz wodoru. Energia zasila elektryczny silnik i ładuję akumulator. Podczas jazdy prąd wytwarzany jest w ogniwach paliwowych, który później przekazywany jest na koła samochodu, ale jej część trafia do akumulatorów. Wodór dostępny jest wszędzie i jest uznawany za najpowszechniejszy pierwiastek występujący na świecie. Zaletą paliwa wodorowego jest to, że jest wytwarzane w każdym państwie, a w trakcie jazdy nie dochodzi do postawania zanieczyszczeń i szkodliwych gazów. Produkowana jest tylko woda.

Czy samochody elektryczne to przyszłość? Napewno tak. Jednak na ten moment cala infrastruktura jest na tyle nierozwiniętą, że nie warto inwestować w taki środek transportu.