Fotowoltaika, czyli darmowa energia ze słońca

06.04.2022 Aktualizacja: 5 miesięcy temu

Fotowoltaika, czyli darmowa energia ze słońca

Czy wiesz, że fotowoltaika to jedno z kilku rozwiązań darmowej energii pobieranej ze słońca? Więcej o niej dowiesz się w tym artykule.

Fotowoltaika to rynek, który na ten moment najszybciej rozwija się w Europie oraz Polsce. Podyktowane jest to coraz większymi rygorami emisji spalin dwutlenku węgla. Kilka lat temu instalacje PV nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem ze względu na panujące przeświadczenie, że jest to niepotrzebne. Obecnie jest ona głównym elementem systemu energetycznego wielu państw europejskich.

Polska, prąd i źródła odnawialne

W naszym kraju energetyka w większości oparta jest na paliwach kopalnianych. Według udostępnionych danych w 2020 roku 13% energii elektrycznej pochodziło z źródeł odnawialnych takich jak fotowoltaika, geotermia, elektrownie wiatrowe i elektrownie wodne, a cała reszta czyli 87% ze spalania węgla. W efekcie od kwietnia 2020 roku ceny za prąd są najwyższe w całej Unii Europejskiej i raczej szybko się to nie zmieni. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem darmowej energii elektrycznej jest inwestycja w system fotowoltaiczny, który wytworzy prąd na potrzeby danego gospodarstwa domowego. Poza tym obowiązujące i regulujące przepisy prawa dotyczące instalacji PV obecnie są bardzo korzystne, więc jest to kolejny powód za, aby zdecydować się na taką inwestycję. System ten nie jest jedynym rozwiązaniem niezależnej energii, ale jest ona najbardziej opłacalna i najłatwiej ją wykorzystać w polskich realiach.

W Polsce prawo pozwala na przyłączenie mikroinstalacji PV do sieci energetycznej poprzez uchwalenie ustawy „Mały Trójpak Energetyczny”. Ustawa ta mówi o tym, że dostawca energii elektrycznej ma obowiązek bezpłatnego przyłączenia instalacji PV poprzez wymianę licznika na dwukierunkowy. Posiadając system fotowoltaiczny zużycie prądu z sieci publicznej ograniczone jest do minimum.

Jak działa fotowoltaika?

Zasada działania tego systemu PV jest bardzo prosta. Panele fotowoltaiczne pochłaniają światło słoneczne w postaci fotonów, aby później przetworzyć je na prąd stały. Ten prąd przekazywany jest później do inwertera, w którym zachodzi przetworzenie go na prąd zmienny, który wykorzystywany jest w gospodarstwie domowym do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych. Rodzina czteroosobowa rocznie potrafi zużyć około 3000 kWh, a instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kW wyprodukuje około 2800 kWh jest to, więc znaczący udział w zużyciu prądu. Wystarczy zainstalować 12 modułów fotowoltaicznych o mocy 250 Wp, aby nie płacić za drogi prąd z sieci publicznej.