Promieniowanie słoneczne może być przetworzone na kilka sposób. Sprawdź, jakie metody konwersji istnieją w energetyce słonecznej czytając ten artykuł.
Źródłem energii słonecznej jest reakcja fuzji jądrowej zachodzącej we wnętrzu Słońca. Dociera ona do Ziemi pod postacią promieniowania słonecznego. Człowiek od wielu tysięcy lat wykorzystywał energię słoneczną np. do ogrzania swojego ciała. Wraz z rozwijająca się technologią aktualnie możemy efektywnie pozyskiwać oraz przetwarzać energie ze słońca. Energetyka słoneczna obecnie przybiera formy takie jak rozwiązania instalacyjne, koncepcje architektoniczne i wiele innych. Promieniowanie słoneczne można wykorzystać na kilka sposób. Jest to wytwarzanie energii elektrycznej, produkcja ciepła oraz pozyskiwanie energii chemicznej w procesie fotosyntezy.
Energetyka słoneczna to konwersja fotowoltaiczna, fototermiczna i chemiczna. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o każdej wymienionej powyżej metodzie.
Wykorzystywana jest w ogniwach fotowoltaicznych, które przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Konwersja ta jest możliwa poprzez zastosowanie półprzewodnikowych złączy p-n. Ogniwa PV stosuje się w:
Jest to zamiana energii słonecznej na energię chemiczną. Wykorzystywana jest tylko przez organizmy żywe w procesie fotosyntezy.
Ta metoda polega na zmianie promieniowania słonecznego w inną formę energii za pomocą kolektorów słonecznych. Występują one w kilku wariantach w zależności od wydajności, stopnia zaawansowania technologiczne i ceny. Popularne rodzaje kolektorów to kolektory próżniowe i płaskie.
To bezpośrednia zmiana energii słonecznej na energię cieplną. W tej metodzie występuje kilka rodzajów systemów ogrzewania. Jest to: