Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań generowania bezemisyjnej energii jest fuzja jądrowa. Naukowcy od 50 lat próbują znaleźć sposób jak ją przeprowadzić na ziemii. Sprawdź, czym dokładnie jest fuzja jądrowa i jakie są jej zalety dla środowiska i ludzi.
Procesem fuzji nazywamy to, kiedy jądra atomowe zderzają się ze sobą ulegając przy tym syntezie i uwalniając energię. Naukowcy od wielu lat pracują nad technologią dzięki, której będzie można wykorzystywać tą reakcję jądrową w przyszłości.
Na samym początku należy podgrzać złożony gaz z dwóch izotopów wodoru, trytu i deuteru do bardzo wysokiej temperatury liczonej na 100 mln stopni Celsjusza. Jedną z takich metod jest zastosowanie metody magnetycznego uwięzienia plazmy, w której rozgrzana plazma kontrolowana jest przez magnezy. Urządzenie, które na ten moment jest najbardziej obiecujące to tokamak, czyli magnetyczna komora o kształcie pierścienia.
Opracowana technologia fuzji jądrowej to wiele korzyści dla ludzkości oraz środowiska naturalnego. Będzie to sposób na zaspokojenie ciągle rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale w sposób bezpieczny i czysty. Zalety fuzji jądrowej to:
Napewno osiągnięcie kontrolowanej fuzji jądrowej na wielką skale pozwoli na przełom w wielu branżach, takich jak np. superkomputery czy wytwarzanie półprzewodnikowych źródeł światła i wielu innych rozwiązaniach. Warto wspomnieć, że okiełznanie takiej technologii będzie ostatnim krokiem do odkrycia wszystkich tajemnic słońca, które daje nam życie.